Przejdźmy przez niektóre z najczęstszych sposobów, aby uzyskać kontuzję na siłowni.

  • Nie rozgrzewaj się przed ćwiczeniem, ani nie rozciągaj się po nim. Rozgrzewka jest tak ważna, że powinna być wykonywana za każdym razem, gdy ćwiczysz, nawet jeśli jest to tylko kilka minut. Rozciąganie po zakończeniu ćwiczeń pomaga utrzymać mięśnie przed napięciem i może pomóc w zapobieganiu urazom, jak również. Jeśli nie robisz tych rzeczy, to pamiętaj, aby zadbać o siebie!
  • Zrób zbyt dużą wagę zbyt szybko. Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, ile wagi jest dla ciebie właściwe, jest rozpoczęcie od mniej niż to, co czuje się komfortowo, a następnie stopniowe zwiększanie, aż stanie się wystarczająco trudne, nie powodując bólu lub dyskomfortu w stawach lub mięśniach (lub gdziekolwiek indziej). Będziesz wiedzieć, kiedy to się stanie, ponieważ podnoszenie czegoś ciężkiego będzie czuć się jak normalne oddychanie – nie będzie już bolało! Może to zająć miesiące lub nawet lata, w zależności od tego, jak często/długo każdy tydzień

Najczęstsze kontuzje na siłowni

Aby uniknąć kontuzji na siłowni, warto wiedzieć, jakie są te najczęstsze. Oto kilka z nich:

  • Naciągnięcie lub naderwanie mięśnia
  • Nadużycie
  • Urazy związane z powtarzającymi się ruchami (np. zespół cieśni nadgarstka).

Jeśli doznasz kontuzji, nie wpadaj w panikę! Postaraj się zminimalizować wszelkie czynności, które powodują ból, dopóki nie będziesz mógł zobaczyć się z lekarzem lub fizykoterapeutą. W zależności od stopnia urazu, lekarz może zalecić odpoczynek, masaż lodem, terapię ciepłem/zimnem i/lub inne metody leczenia. W razie potrzeby natychmiast zgłoś się do lekarza, aby mógł on przepisać dalsze opcje leczenia w celu opanowania bólu, jeśli to konieczne (np. leki).