Pokonując szlaki tatrzańskie wiele osób decyduje się na kilkudniowe wyjścia w góry i wyprawy, podczas których nocuje się w schroniskach górskich, które stworzone zostały właśnie dla turystów, którzy wychodzą w góry na dłuższe wyprawy, niż jednodniowe wycieczki. Nie da się oczywiście nie zauważyć, że schroniska górskie położone w miejscach, do których można dojść łatwymi szlakami, stanowią bardzo dużą atrakcję dla jednodniowych turystów, którzy chętnie odwiedzają schroniska podczas swoich krótkich wypraw. Przykładem może być chociażby schronisko nad Morskim Okiem.

Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych schronisk przez turystów wybierających się na kilkudniowe wyprawy i przez jednodniowych zdobywców szlaków jest przepięknie położone schronisko nad Morskim Okiem. Schronisko to położone jest w miejscu, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Do schroniska można bowiem dostać się asfaltową drogą prowadzącą z Palenicy, a więc nawet rodziny z dziećmi w wózku mogą bez przeszkód do schroniska dotrzeć. Z noclegów dostępnych w schronisku wybudowanym w 1908 roku korzystają osoby, które wybierają się na Rysy i na inne szlaki, które należą do zaawansowanych. Z restauracji schroniskowej korzystają każdego dnia ogromne liczby turystów chcących zobaczyć Morskie Oko nie tylko na pocztówce.

Schronisko w Dolinie Roztoki położone jest niedaleko schroniska nad Morskim Okiem. Idąc z Palenicy wystarczy godzina drogi, by dotrzeć do pięknego schroniska, które powstało w latach 1911-1913. W niniejszym schronisku można znaleźć 77 miejsc noclegowych w pokojach od 2 do 8 osobowych. Schronisko położone jest w przepięknej okolicy, w której spotkać można przedstawicieli flory i fauny tatrzańskiej. Warto dodać, że schronisko położone jest na wysokości 1031 m n.p.m. Kto jeszcze nie był w tym pięknym schronisku powinien jak najszybciej je odwiedzić i poznać jego wyjątkowy klimat.

Ciekawą propozycją zarówno dla turystów wybierających jednodniowe wyprawy, jak i dla osób wybierających się w góry na dłużej, jest schronisko w Dolinie Kościeliskiej, czyli schronisko na Hali Ornak. Jest to urokliwe schronisko, do którego zmierzają turyści spacerujący Doliną Kościeliską, a także turyści idący na dłuższe spacery np. na Wołowiec czy Jarząbczy Wierch. Wybudowane zostało w latach 1947-1949 i od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W schronisku dostępne są pokoje 2-14 osobowe, w których można wypocząć po całodniowych wędrówkach. Turyści wybierający się na jednodniowe spacery chętnie zatrzymują się w niniejszym schronisku, by posilić się i spróbować słynnej szarlotki.

Osoby nocujące w schronisku na Hali Ornak bardzo często idą następnego dnia dalej – w kierunku Doliny Chochołowskiej, na której czeka kolejne piękne schronisko. Wybierając na nocleg schronisko na Polanie Chochołowskiej można następnego dnia wyruszyć na Grzesia i Rakoń – przepiękne szczyty tatrzańskie, które wybierane są przez wiele początkujących osób. Schronisko to zostało wybudowane w latach pięćdziesiątych XX wieku i dysponuje liczbą noclegów – 133 miejsca. Jest to schronisko, w którym gościł Jan Paweł II. Idąc do schroniska Doliną Chochołowską trzeba pokonać bardzo długi odcinek zupełnie płaskiej trasy, z którą poradzi sobie dosłownie każdy.

Schroniska tatrzańskie to również schroniska, do których trzeba dotrzeć odrobinę bardziej wymagającą trasą niż asfaltowa droga. Takim schroniskiem bez wątpienia jest schronisko na Hali Kondratowej, w którym zatrzymują się turyści idący na Giewont. Schronisko to powstało w latach 1947-1948 i dysponuje liczbą miejsc noclegowych – 20, a więc jednorazowo niewiele osób może przenocować w tym niewielkim, drewnianym schronisku. W okolicach niniejszego schroniska można usłyszeć odgłosy niedźwiedzi czy jeleni, a szczęściarze mogą nawet zobaczyć takie zwierzęta podczas wypraw w stronę Giewontu.

Kolejnym schroniskiem, do którego trzeba dojść często idąc ostro pod górę jest schronisko na Hali Gąsienicowej – schronisko Murowaniec. Jest to jedno z najbardziej popularnych i jedno z najpiękniejszych schronisk górskich. Należy pamiętać, że noclegi w tym schronisku trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Wiele osób wybierających się na Kasprowy Wierch przechodzi przez Halę Gąsienicową, a także osoby idące na Kościelec czy bardziej wymagające szczyty, często zatrzymują się w tym schronisku, w którym na turystów czeka 108 miejsc noclegowych.

Schronisko tatrzańskie, do którego nie każdy jest w stanie dojść, to schronisko w Dolinie Pięciu Stawów, które położone jest w przepięknym miejscu. Wiele osób odwiedzając Zakopane wręcz nie wyobraża sobie takiej możliwości by nie odwiedzić tego schroniska, które dysponuje dużą ilością miejsc i jest najwyżej położonym schroniskiem w polskich Tatrach – 1671 m n.p.m. Tutaj zatrzymują się głównie osoby wybierające się na dłuższe wyprawy, ale i jednodniowi turyści odwiedzają schronisko, do którego można dotrzeć po około 3 godzinach trasy idąc od Palenicy.

Hotel górski na Kalatówkach przez niektórych również nazywany jest schroniskiem. Idąc od Kuźnic już w kilkadziesiąt minut można dotrzeć do miejsca, w którym znajduje się schronisko na Kalatówkach dysponujące 84 miejscami noclegowymi o bardzo wysokim standardzie. Ceny w tym miejscu są zdecydowanie bardziej hotelowe niż schroniskowe, dlatego zdaniem wielu osób nie można tego obiektu nazywać schroniskiem. Jedno jest pewne – widoki z okien tego obiektu noclegowego są zniewalające i na pewno warto spędzić chociażby jedną noc w pokojach tego obiektu, w którym bardzo chętnie noce spędzają młode małżeństwa.

Odwiedzając Zakopane naprawdę warto odwiedzić schroniska górskie, w których można zjeść coś smacznego, wypocząć po długich i krótkich trasach czy spotkać doświadczonych taterników, z którymi można porozmawiać o ich tatrzańskich przygodach czy doświadczeniach. Gwarantujemy, że pobyt w schronisku górskim to niezapomniane przeżycie, które pozostanie na bardzo długo w pamięci. Pamiętajmy jednak, że rezerwacje miejsc noclegowych trzeba zrealizować odpowiednio wcześniej, gdyż w schroniskach chce nocować coraz więcej osób odwiedzających piękne Zakopane.